The Cost of Groceries Continued

09_18_2016_01

More on the cost of groceries! I’ve been feeling pretty low lately about money and how much the cost of living is on the west coast right now. Don’t get me wrong, our home expenses are way lower than they were in Vancouver, but part of being in a more remote community is paying more for basics like groceries. There is a captive audience on Gabriola and I guess whatever the food costs people will pay because there aren’t many alternatives.

That said, I’ve definitely been feeling the strain each time I leave the grocery store. For example, this pretty modest load of food I bought was, I felt, REALLY costly. I suppose with 24 items totaling $88.42 the average cost of each item is about $3.70, and there were some pricey items (3+ cups of cashews, and the maple syrup alone was about $9 – it was the cheapest option) but I mean… really?? $88 for two bags of groceries to make a raw cake and some vegan pizza? Oof.

What do you pay for groceries??

09_18_2016_02

5 comments

  1. Our number always varies, but I will say there are days that I have to do a double take of the receipt!! I’ve been trying my best to stick with buying whatever is on sale, but it gets difficult because your everyday things aren’t always on sale…shmurp!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s